Menu Zamknij

Z jakimi zaworami najczęściej mamy styczność?

zawory bezpieczeństwa

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma zaworami. Są one powszechnie obecne w naszym codziennym życiu, jednak już od dawna przestaliśmy zwracać na nie uwagę i zadawać sobie pytanie, na jakiej zasadzie działają. Dlatego właśnie przedstawiamy Ci poniżej kilka rodzajów zaworów, z którymi z pewnością masz często styczność.

Zawory kulowe

Zapewne nie wiesz, ale z pewnością w Twoim domu oraz na działce znajdują się zawory kulowe. Pełnią one bardzo prostą, ale i jednocześnie istotną funkcję. Wstrzymują one przepływ mediów bądź też go odblokowują. Dlatego też zawór kulowy wykorzystywany jest w różnych instalacjach wodnych, czy też gazowych. Z pewnością korzystasz z niego chociażby na działce. Za pomocą dołączonej do tego zaworu czerwonej bądź też niebieskiej, podłużnej rączki, odkręcamy i zakręcamy wodę. Już przesunięcie tej niewielkiej dźwigni o niecałe czterdzieści pięć stopni sprawia, że możemy kontrolować przepływ, np. wody. Na jakiej zasadzie działa zatem taki zawór kulowy? To bardzo proste, na co wskazuje sama jego nazwa. W jego wnętrzu znajduje się odpowiednich rozmiarów kula, która w pewnym miejscu jest wydrążona. Przesuwając rączkę zaworu, poruszamy także i nią. W ten sposób raz blokuje ona przepływ, a raz go otwiera. To prosty mechanizm, który sprawdza się bez zarzutów w wielu instalacjach.

Zawory bezpieczeństwa

Występują one w wielu miejscach i głównie odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, jak i sprawność całego zamkniętego systemu, przez który przepływają media. Ich głównym zadaniem jest niedopuszczenie do przekroczenia ustalonej wysokości ciśnienia w instalacjach parowych, wodnych oraz sprężonego powietrza. To nietypowy rodzaj zaworów, które w razie przekroczonej normy ciśnienia same się otwierają. W ten sposób zawory bezpieczeństwa zapobiegają rozsadzeniu jakiejś instalacji bądź też zbiornika. Istnieje wiele odmian tego typu zaworów, jednak w wielu przypadkach muszą one posiadać poświadczenie z Urzędu Dozoru Technicznego. Obecne są one w każdym domu, czy też mieszkaniu. Odnaleźć je możemy przy kaloryferach, bojlerach, czy nawet w szybkowarach.

Zawory kątowe

Każdy z nas w swoim mieszkaniu z pewnością ma więcej niż jeden zawór kątowy. Gdzie się go najczęściej montuje? Jest on niezbędnym elementem, który potrzebny jest do prawidłowego podłączenia armatury wodnej. Zobaczyć możemy go pod zlewami oraz przy wężykach, które doprowadzają wodę do spłuczki. W przeciwieństwie do zaworów kulowych rzadko kiedy zawory kątowe są w jakiś sposób regularnie regulowane. Zazwyczaj są one cały czas odkręcone. Zakręcamy je tylko w przypadku, np. kiedy chcemy wymienić zlew i musimy odciąć dopływ wody.

Nikt z nas nie musi być znawcą zaworów, jednak warto jest mieć chociaż trochę o nich pojęcie. Ta wiedza przyda nam się w przypadku, gdy sami zdecydujemy się na zakup tych niezbędnych części instalacji do naszych domów, czy też ogródków. Zawsze zwracajmy uwagę na to, aby zawory były wysokiej jakości, inaczej szybko ulegną one zużyciu, co często prowadzi do niemiłych sytuacji, takich jak zalanie łazienki. Lepiej czasami czemuś zapobiec niż potem żałować, że się na czymś oszczędziło. Powie nam to każdy specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *